Sat 20th & Sun 21st January 2018

Scottish Game Club Show/Scottish National Poultry Show, Lanark Agricultural Centre

Spangle Cock

1st; A & R Shaw

2nd; J R C Jones

3rd; F & M Stockdale

4th; F Addison

Spangle Hen

1st; A & R Shaw (BEST SPANGLE)

2nd; A & R Shaw

3rd; F & M Stockdale

4th; M & J Crowther

Spangle Cockerel

1st; A & R Shaw

2nd; A & R Shaw

3rd; A & R Shaw

4th; C Booth

Spangle Pullet

1st; C Booth

2nd; A & R Shaw

3rd; A & R Shaw

4th; F Addison

Black or Blue Cock

1st; S Bains

2nd; G Pearson

3rd; B Welsh

Black Hen

1st; S Bains

2nd; Adams & McLaren

3rd; D Hughes

4th; D Hughes

Black Cockerel

1st; A & R Shaw

2nd; G Pearson

3rd; G Pearson

4th; A & R Shaw

Black Pullet

1st; G Pearson (BEST BLACK)

2nd; G Pearson

3rd; D Hughes

4th; A & R Shaw

Blue Hen

1st; R Askew

2nd; B Welsh

3rd; B Welsh

4th; F Addison

Blue Cockerel

1st; R Askew (BEST BLUE)

2nd; R Askew

3rd; G Pearson

4th; B Thomson

Blue Pullet

1st; G Pearson

2nd; S P Wilson

3rd; G Pearson

4th; G Pearson

Black Red Cock

1st; Rooke & Shanklin

2nd; P A Leslie

Wheaten Hen

1st; S Bains

2nd; R Askew

3rd; P A Leslie

4th; W M Crawford

Black Red Cockerel

1st; D Park (BEST BLACK RED)

2nd; Rooke & Shanklin

3rd; R Askew

4th; J Dowsett

Wheaten Pullet

1st; S Bains

2nd; C Gibson

3rd; C Gibson

4th; S & M Hutchison

Dark Red Male

1st; F & M Stockdale (BEST DARK RED)

2nd; S & M Hutchison

3rd; A & R Shaw

4th; Rooke & Shanklin

Partridge Hen

1st; W Paterson

2nd; A & R Shaw

3rd; C Gibson

4th; A Addison

Partridge Pullet

1st; A & R Shaw

2nd; A & R Shaw

3rd; F & M Stockdale

4th; S Patel

Pile Male

1st; Adams & McLaren (RESERVE CHAMPION & BEST OPPOSITE SEX)

2nd; D A Nesbitt

3rd; M J Avey

4th; W Paterson

Pile Female

1st; D A Nesbitt

2nd; C Gibson

3rd; M J Avey

Muff/Tassel Male

1st; B Welsh

Muff/Tassel Female

1st; B Welsh (BEST MUFF/TASSLE)

Brassy Black/Black Furness Cock

1st; A & R Shaw

2nd; A & R Shaw

3rd; M Wheeler

4th; S & M Hutchison

Furness/Polecat Hen

1st; A & R Shaw

2nd; A & R Shaw

3rd; A L Carr

4th; A L Carr

Brassy Black/Black Furness Cockerel

1st; K Walker

2nd; A & R Shaw

3rd; A Addison

4th; Rooke & Shanklin

Furness/Polecat Pullet

1st; A & R Shaw (SHOW CHAMPION – POLECAT PULLET)

2nd; Adams & McLaren

3rd; A & R Shaw

4th; Rooke & Shanklin

Brassy Blue/Blue Furness Cock

1st; Rooke & Shanklin

2nd; D A Nesbitt

3rd; F & M Stockdale

4th; S P Wilson

Brassy Blue/Salmon Breasted Blue Hen

1st; A & R Shaw

2nd; A & R Shaw

3rd; A L Carr

4th; A L Carr

Brassy Blue/Blue Furness Cockerel

1st; A L Carr

2nd; A Addison

3rd; A L Carr

4th; F & M Stockdale

Brassy Blue/Salmon Breasted Blue Pullet

1st; Adams & McLaren (BEST BLUE FURNESS)

2nd; Adams & McLaren

3rd; M A Carson

4th; TBC?

Crele/Cuckoo Male

1st; A Addison (BEST CRELE/CUCKOO)

2nd; M Wheeler

3rd; F & M Stockdale

4th; M Wheeler

Crele/Cuckoo Female

1st; F & M Stockdale

2nd; A Addison

3rd; M Wheeler

Brown Red/Grey Male

1st; L & J Grant (BEST BROWN RED/GREY)

Brown Red/Grey Female

1st; L & J Grant

Duckwing AC Cock

1st; L & J Grant

2nd; R Askew

3rd; E Coulson

4th; M & J Crowther

Duckwing AC Hen

1st; L & J Grant

2nd; R Askew

3rd; E Coulson

4th; R Phillips

Duckwing AC Cockerel

1st; L & J Grant (BEST DUCKWING)

2nd; L & J Grant

3rd; M R Atkinson

Duckwing AC Pullet

1st; L & J Grant

2nd; L & J Grant

3rd; M R Atkinson

AOC Cock

1st; A L Carr

AOC Hen

1st; A & R Shaw (BEST AOC)

2nd; K Walker

3rd; A L Carr

4th; K Walker

AOC Cockerel

1st; A L Carr

2nd; A L Carr

3rd; W Paterson

4th; K Walker

AOC Pullet

1st; C Gibson

2nd; A Addison

3rd; K Walker

4th; Rooke & Shanklin

Trios

1st; A & R Shaw (BEST TRIO)

2nd; Adams & McLaren

Best Junior

Ben Welsh Jr – Blue Furness Cockerel

 

Central Scotland Variety & Game Poultry Show, Newhouse, Sunday 12th November 2017

Spangle Male 

1st – W Laurie

Spangle Female 

1st – W Laurie
2nd – W Laurie

Black/Blue Male 

1st – J Cumming
2nd – J Cumming
3rd – K&W Gardiner

Black/Blue Female 

1st – K&W Gardiner (BEST OEG BANTAM – BLUE HEN)
2nd – K&W Gardiner
3rd – W Laurie

Black Red Male 

1st – W Laurie
2nd – W Laurie

Wheaten/Partridge Female 

1st – K Gotch
2nd – K Gotch

AOC Male 

1st – Neil Watson

AOC Female

1st – R Phillips
2nd – R Phillips
3rd – R Phillips

AV Hard Feather Male 

1st – Amy Gardiner

AV Hard Feather Female 

1st – Amy Gardiner

 

Sat 23rd & Sun 24th January 2016

Scottish Game Club Show/Scottish National Poultry Show, Lanark Agricultural Centre

Spangle Cock 

1st – A & R Shaw

Spangle Hen

1st – A & R Shaw

2nd – A R Kerr

3rd – J & N Adams

4th – A R Kerr

Spangle Cockerel 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

3rd – A & R Shaw

4th – A R Kerr

Spangle Pullet 

1st – A & R Shaw (SHOW CHAMPION)

2nd – A & R Shaw

3rd – A R Kerr

4th – A R Kerr

Black or Blue Cock

1st – A R Kerr

Black Hen 

1st – A & R Shaw (BEST BLACK)

2nd – A & R Shaw

3rd – Dowsett & Southward

4th – A R Kerr

Blue Hen 

1st – K & W Gardiner

2nd – B Welsh

3rd – Dowsett & Southward

4th – Dowsett & Southward

Black Cockerel 

1st – J Cumming

2nd – Dowsett & Southward

3rd – A R Kerr

4th – K & W Gardiner

Blue Cockerel 

1st – K & W Gardiner

Black Pullet 

1st – J Cumming

2nd – J Cumming

3rd – K & W Gardiner

4th – A R Kerr

Blue Pullet 

1st – C D & M Birtwell (BEST BLUE)

2nd – B Welsh

3rd – K & W Gardiner

4th – Dowsett & Southward

Black Red Cock 

1st – D Park

2nd – Dowsett & Southward

3rd – R Askew

4th – S & M Hutchison

Wheaten Hen 

1st – C Mitchell (BEST WHEATEN)

2nd – D Park

3rd – R Askew

4th – C D & M Birtwell

Black Red Cockerel 

1st – D Park

2nd – C D & M Birtwell

3rd – S & M Hutchison

4th – C Mitchell

Wheaten Pullet 

1st – C D & M Birtwell

2nd – C Mitchell

3rd – R Askew

4th – C Mitchell

Dark Red Male 

1st – M & J Crowther

2nd – A & R Shaw

3rd – A & R Shaw

4th – M & J Crowther

Partridge Hen 

1st – A & R Shaw (BEST PARTRIDGE)

2nd – M & J Crowther

3rd – S & M Hutchison

4th – D A Macisaac

Partridge Pullet 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

3rd – M & J Crowther

4th – S & M Hutchison

Pile Male 

1st – J & N Adams

2nd – A Addison

Pile Female 

1st – J & N Adams (BEST PILE)

2nd – S & M Hutchison

3rd – S & M Hutchison

Muff or Tassle Male 

1st – J & N Adams (BEST MUFF OR TASSLE)

2nd – A L C Edward

3rd – B Welsh

4th – J Dunbar

Muff or Tassle Female 

1st – J & N Adams

2nd – B Welsh

Brassy Black or Black Furness Cock 

1st – A & R Shaw

Furness or Brassy Polecat Hen 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

3rd – A & R Shaw

4th – A Addison

Brassy Black or Black Furness Cockerel 

1st – P T Watkinson

2nd – A & R Shaw

3rd – ? – please advise if you know

4th – A & R Shaw

Furness or Brassy Polecat Pullet 

1st – A & R Shaw

2nd – A Addison

3rd – A & R Shaw

4th – A & R Shaw

Brassy Blue or Blue Furness Cock 

1st – C D & M Birtwell

2nd – A & R Shaw

3rd – Dowsett & Southward

Salmon Breasted Blue or Brassy Blue Hen 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

3rd –  A & R Shaw

4th – J & N Adams

Brassy Blue or Blue Furness Cockerel 

1st – P T Watkinson

2nd – Dowsett & Southward

3rd – A & R Shaw

4th – S & M Hutchison

Salmon Breasted Blue or Brassy Blue Pullet 

1st – P T Watkinson

2nd – A & R Shaw

3rd – A & R Shaw

4th – A & R Shaw

Crele/Cuckoo Male 

1st – A Addison (BEST CRELE/CUCKOO)

Brown/Red Male 

1st – P T Watkinson (BEST BROWN/RED)

Duckwing AC Hen 

1st – R Askew (BEST DUCKWING)

2nd – R Coulson

3rd – R Askew

Duckwing AC Pullet 

1st – S J Shepherd

2nd – R Coulson

3rd – R Askew

4th – R Coulson

AOC Hen 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

AOC Cockerel 

1st – A & R Shaw (BEST OPPOSITE SEX)

2nd – B Welsh

3rd – P T Watkinson

4th – J Cumming

AOC Pullet 

1st – A & R Shaw

2nd – A & R Shaw

3rd – J & N Adams

4th – P T Watkinson

Best O.E.G Bantam shown by a Young Fancier & Best Young Exhibitor Overall – John Crowther (See Photos)

 

2015 Leslie Ornithilogical Society 124th Open and Regional Championship Show, Coaltown of Balgonie

Reserve Champion & Best Hard Feather Bantam – Blue Pullet, exhibited by K & W Gardiner, Lanark (see photos)

Black Cock

1st – K & W Gardiner

Black Hen 

1st – J Cumming

Black or Blue Cockerel 

1st – K & W Gardiner

2nd – K & W Gardiner

Black Pullet 

1st – J Cumming

2nd – K & W Gardiner

3rd – J Cumming

AOC Cock 

1st – Andrew Watson

2nd – K & W Gardiner

AOC Hen 

1st – Andrew Watson

AOC Cockerel 

1st – W Paterson

2nd – W Paterson

3rd – J Alston

AOC Pullet 

1st – W Paterson

2nd – J Alston

3rd – W Paterson

 

Sunday 8th November 2015

Central Scotland Variety & Game Poultry Club Show, Newhouse

Best Hard Feather Bantam – Black Pullet, exhibited by John Cumming, Glenfarg (see photos)